• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Sarissa, Turizme Açılmalı

Tarihin derinliklerinde, Hitit’lerin önemli şehirlerinden birinin kalıntılarını görmek isterseniz, ‘’Sivas Altınyayla ilçesini ziyaret etmelisiniz.

Tarihin derinliklerinde, Hitit’lerin önemli şehirlerinden birinin kalıntılarını görmek isterseniz, ‘’Sivas Altınyayla ilçesini ziyaret etmelisiniz. Sarissa. Tarihin en büyük dördüncü imparatorluğunu kuran Hitit ulusunun, en büyük dini merkezlerinden biri.

Altınyayla belediye başkanı Sayın. Sinan AKBULUT, ulusal basında bir çok açıklama ve  röportaj yaptı. Bunlardan bazıları şu şekilde.

Altınyayla Belediye Başkanı Sinan Akbulut, Sarissa'nın kültür ve tarih turizmine kazandırılmasını arzuladıklarını belirterek, "Sarissa, Hititlerin Anadolu'daki en büyük kentlerinden birisi. Sivas ili Altınyayla ilçesinde Akkuzulu mezrasında bulunan bir tarihi eserimiz. Gerçekten de ülkemizin en büyük tarihi eserlerinden birisi. Turizme kazandırılması gerektiği kanaatini taşımaktayım. Bizler de belediye olarak bu konuda elimizden gelen ne varsa bunu yapmaya hazırız. Sarissa'yı bizler düşünce olarak Altınyayla ilçesi ve Deliilyas Beldesi uhdesinde belediye olarak yükleneceğimiz hizmet noktasında altyapısında her türlü desteği vermeye hazırız. Yalnız Sarissa'nın tarihe kazandırılması için belediye bütçemizin yeterli olmadığını biliyoruz. Kültür ve Turizm Bakanlığımız bu konuda bizlere destek verirse Sarissa bir açık hava müzesi haline gelir. Sarissa'yı dünyanın duymasını, bilmesini istiyoruz. Hititler dünyadaki dört büyük uygarlıktan birisi. Sarissa’da gerçekten dini turizm noktasında paylaşabileceğimiz ya da dini turizmi yaşatabileceğimiz bir alan" ifadelerini kullandı.

KUŞAKLI (SARİSSA) ANTİK KENTİ KALINTILARI

Altınyayla İlçesi, Başören köyünde, Ak kuzulu mezrasında bulunmaktadır. Burası: Sivas il merkezine, yaklaşık 60 km. uzaklıktadır Sivas'ın Altınyayla ilçesinde bulunan 3 bin 500 yıllık Hitit kenti Sarissa, kültür ve tarih turizmine kazandırılmayı bekliyor. Marburg Üniversitesinden Arkeolog Prof. Dr. Andreas Müller Karpe başkanlığındaki arkeolojik kazılarla gün yüzüne çıkartılan Sarissa, elde edilen bulgular ile tarihe ışık tutarken toprak altında kalan gizemleri ile Anadolu'daki keşfedilmeyi bekleyen kültür mirasları arasında yer alıyor. Dünya tarihinde Hititler ile Mısırlılar arasındaki ilk yazılı anlaşmanın yapıldığı yer olarak kabul edilen antik kent, Hititlerin Anadolu'daki en büyük kentlerinden de birisi. Tarihçiler Hititlerin Sarissa'da yaz aylarında ibadet amaçlı konakladıklarını iddia ediyor.

235 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Atatürk Köşesi
 Atatürk Köşesi
Belediye Başkanı

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam16
Toplam Ziyaret37588
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.72616.7530
Euro7.53867.5688
Hava Durumu
Saat